Czechy: stan zagrożenia po wycieku benzenu
Czechy – katastrofa ekologiczna – stan zagrożenia Władze regionu ołomunieckiego w Czechach ogłosiły stan zagrożenia z powodu skażenia środowiska po wycieku toksycznego benzenu. Doszło do niego przed miesiącem w wyniku wykolejenia pociągu z niebezpieczną substancją. Ostatnie dni przyniosły alarmujące doniesienia o zanieczyszczeniu benzenem studni w rejonie siedliska letniskowego. Inspektorzy ochrony środowiska ocenili, że niebezpieczna substancja przedostaje się w kierunku rzeki Beczwy. Stale rośnie stężenie benzenu w pobliskim zbiorniku retencyjnym. Trwa tam budowa bariery, która ma ograniczyć przesiąkanie toksyn do gruntu. Ogłoszony w południe stan zagrożenia ma usprawnić prace związane z usuwaniem skażonej wody i gleby. Mogło się do nich przedostać nawet 350 ton chemikaliów. Według czeskich władz, to największa katastrofa ekologiczna tego typu na świecie, a usuwanie jej skutków zajmie lata. Jako przyczynę wykolejenia pociągu, a następnie wycieku toksycznego benzenu i ogromnego pożaru, podano wstępnie nadmierną prędkość, z którą skład wjechał na zwrotnicę.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Stobba/Praga/i mm/w wk

dołącz do newslettera 
