Chiny zbudują w Tybecie największą hydroelektrownię na świecie

Chiny – Tybet – tama Chiny rozpoczynają prace nad kolejną, największą na świecie elektrownią wodną. Dotychczas za największy projekt hydrologiczny uznawana jest Tama Trzech Przełomów na Jangcy. Nowa tama powstanie na wschodnim krańcu Wyżyny Tybetańskiej. Inwestycja, składająca się z pięciu kaskadowych elektrowni wodnych, powstanie w dolnym biegu rzeki Yarlung Zangbo, która przepływa przez Tybet. Na odcinku 50 kilometrów różnica poziomów w dolinie wynosi 2000 metrów. To także najwyżej położona rzeka o tak dużym natężeniu przepływu. Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, projekt pochłonie 170 miliardów dolarów amerykańskich. Ogłoszony przez premiera Li Qianga projekt budzi poważne zaniepokojenie sąsiadów Chin – Indii i Bangladeszu. Wątpliwości co do wpływu inwestycji na środowisko mają też organizacje ekologiczne. Elektrownie wodne, które powstaną na Yarlung Zangbo, mają nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną całego Tybetu, ale zasilą też inne regiony Chin. Projekt ma być ukończony w ciągu dekady. Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Denpasar /w Siekaj

facebook
by e-smart.pl