(2) Polska wysyła na Litwę żołnierzy do pomocy w poszukiwaniach amerykańskich żołnierzy

Litwa – Polska – akcja – poszukiwania Polska wysyła na Litwę kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pomogą w poszukiwaniach amerykańskich wojskowych. Szefowa litewskiego resortu obrony Dovile Szakaliene przekazała w mediach społecznościowych, że na temat wsparcia ze strony polskiej rozmawiała z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. „Nasi najbliżsi sąsiedzi wysyłają grupę żołnierzy ze sprzętem inżynieryjnym, aby pomóc w akcji poszukiwawczo-ratunkowej” – napisała Dovile Szakaliene i dodała: „sojusznicy są zawsze razem w najtrudniejszych momentach”. Informację na ten temat na Facebooku przekazało też litewskie ministerstwo obrony. „Dziękujemy naszym sojusznikom za solidarność w trudnym czasie” – napisano. O tym, że na Litwę pilnie zostaną wysłani polscy żołnierze, poinformował wcześniej szef MON. „Grupa zadaniowa kilkudziesięciu żołnierzy z ciężkim sprzętem oraz płetwonurkowie w trybie pilnym wyruszają na Litwę, by pomóc w odnalezieniu żołnierzy amerykańskich i wydobyciu wozu bojowego. Odpowiadamy na prośbę naszych sojuszników” – napisał na platformie X Władysław Kosiniak-Kamysz. Czterej amerykańscy żołnierze zaginęli podczas ćwiczeń na poligonie w Podbrodziu na Litwie. W miejscu zlokalizowania pojazdu, którym mogli poruszać się Amerykanie, trwają prace, których celem jest jego wydobycie z bagna. Wczoraj litewskie portale informacyjne napisały, że wojskowi nie żyją, są to jednak informacje nieoficjalne. Poligon w Podbrodziu znajduje się niecałe 20 kilometrów od białoruskiej granicy. Stacjonuje tam prawie tysiąc amerykańskich żołnierzy.IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześniejsze/Kamil Zalewski/Wilno/w hm

facebook
by e-smart.pl